Завмерла вагітність: чистка обов’язкове!

Зміст:

 1. Завмерла вагітність — що це таке
 2. Симптоми внутрішньоутробної загибелі плоду
 3. Як не пропустити завмерла вагітність
 4. Причини, які викликають внутрішньоутробну загибель плода
 5. Як лікувати завмерла вагітність
 6. Як поводитися після переривання такої вагітності
 7. Лікування після оперативного втручання
 8. Профілактика невиношування вагітності
 9. Хто перебуває в групі ризику по вагітності, що завмерла

Майбутній мамі не можна нервувати — це знає кожен. Тому, звичайно, краще не думати про різні хвороби під час вагітності. Але є така інформація, яку повинна знати кожна жінка, яка очікує дитину.

Це інформація про завмерлої вагітності. Багато жінок навіть поняття не мають про таке явище, і, якщо раптом з ними трапляється щось подібне, дуже лякаються. З’являються сльози, істерики, навіть нервові зриви. Адже всього цього можна було уникнути, якби лікарі вчасно попередили вагітну, що існує така патологія, як вона проявляється, до чого треба бути готовою.

 

Більше того, найкращий варіант — це ще на етапі планування вагітності порадитися зі своїм гінекологом. Пояснити, що вас хвилює така проблема і запитати, що треба робити для запобігання завмирання вагітності. Адже існують спеціальні аналізи, які ще до зачаття можуть сигналізувати про небезпечні неполадки в організмі.

 

Наприклад, якщо здати аналізи на гормони не після, а до зачаття, то підвищена кількість чоловічих статевих гормонів в жіночій крові змусить гінеколога насторожитися. Тоді треба буде провести лікування, нормалізувати гормональний фон, щоб запобігти патологію розвитку майбутньої дитини.

 

 

Завмерла вагітність — що це таке?

 

Завмерла вагітність — це патологія, при якій плід перестає розвиватися і рости і гине прямо в животі у мами. Вважається, що така біда може статися як на ранньому, так і на більш пізньому терміні вагітності. Але найчастіше плід гине в першому триместрі.

 

Після цього в організмі нічого не підозрюючи жінки можуть розвинутися запальні процеси і інші неприємні симптоми.

 

 

Симптоми внутрішньоутробної загибелі плоду

 

На жаль, далеко не завжди завмерла вагітність проявляє себе відразу. Одна з ознак — різке припинення нудоти та інших ознак токсикозу. Але покладатися тільки на це не треба, тим більше, якщо токсикоз був незначний або його не було зовсім.

 

Загибель плода проявляється ще цілим рядом симптомів:

 

 • зниження базальної температури на ранніх термінах (у нормі вона тримається в межах 37,1-37,3 градусів до 20-го тижня вагітності, а потім знижується);
 • після «завмирання» плоду перестають хворіти молочні залози;
 • на більш пізньому терміні з’являються кров’янисті виділення;
 • болі в нижній частині живота;
 • дитина перестає ворушитися.

Ні в якому разі не ставте самі собі діагноз! Справа в тому, що навіть при вагітності, що завмерла живіт може продовжувати зростати. І аналізи крові можуть обдурити, тому що розвивається не плід, а всього лише плодова оболонка, вже порожня всередині.

 

 

Як не пропустити завмерла вагітність

 

Для того, щоб діагностувати завмерла вагітність, не потрібні якісь особливі дослідження або складні аналізи. Досвідчений гінеколог може визначити це навіть на звичайному прийомі після огляду і розпитування жінки.

 

Існують певні норми відповідності розміру плоду (матки) поточного терміну вагітності. Якщо гінеколог виявляє відхилення, то призначаються додаткові дослідження — УЗД плюс аналіз крові на ХГЧ (гормон, який точно показує наявність вагітності).

 

Ультразвукове дослідження показує анембріонія (коли в плодовому яйці просто не виявляється ембріона, воно порожнє). Ці нескладні методи дозволяють з точністю до 100% визначити, що після якогось моменту плід припинив свою життєдіяльність, і треба вживати заходів, щоб здоров’я жінки не постраждало.

 

 

Причини, які викликають внутрішньоутробну загибель плода

Таких причин лікарі налічують кілька десятків: це може бути і інфекційне захворювання, і генетичні збої у плода, і зміна гормонального фону жінки (до речі, якщо воно було і до вагітності, то трагедію можна було запобігти).

 

Вагітність може «завмерти» і в результаті шкідливих звичок — всім відомо, що алкоголь, наркотики і нікотин негативно впливають на розвиток плоду. Тому розумна жінка, яка хоче народити здорове немовля, повністю виключає ці фактори хоча б на час виношування дитини.

 

Давайте розберемо докладніше, які причини можуть призвести до небажаних наслідків у розвитку плоду.

 

Генетичні аномалії

 

До 70% випадків завмирання плоду припадає саме на генетичні збої при розвитку ембріона. Це відноситься, в основному, до терміну до 8 тижнів. Виходить, що природа сама визначає поломку генів у плода і не дозволяє такій дитині народитися.

 

Подібне може статися навіть у випадку, коли обоє батьків здорові. І після припинення такої вагітності пара зможе народити нормального малюка. Але іноді кілька вагітностей поспіль закінчуються так сумно. Це вже свідчить про генетичні неполадки у батьків. У таких випадках батькам обов’язково треба пройти генетичне обстеження.

 

Порушення нормального балансу гормонів

Гормони грають в житті жінки найважливішу роль. Після періоду дорослішання, коли підліткові гормональні бурі трохи заспокоюються, встановлюється певний гормональний фон. Він міняється тільки у зв’язку з коливаннями менструального циклу. 

Але у випадку, якщо спостерігається недолік прогестерону (гормону, що грає найважливішу роль в розвитку вагітності), ембріон не може нормально прикріпитися до матки, тому є ризик завмерлої вагітності.

 

Інший гормональний зрушення — коли в крові жінки збільшується вміст андрогенів (це чоловічі статеві гормони). У нормі тестостерон і інші андрогени містяться в крові жінок в мінімальних кількостях.

 

Але у 20% вагітних рівень андрогенів сильно «підскакує», після чого жіночий організм набуває деякі чоловічі риси — посилюється рослинність на шкірі, грубіє голос, може навіть змінитися тип статури.

 

Тому ті жінки, в анамнезі яких були викидні, завмерла вагітність, волосся росло за чоловічим типом, менструації приходили із затримками, то є реальна небезпека загибелі плоду. Тому, маючи таку історію хвороби, перед тим, як вагітніти, необхідно здати кров і перевірити склад своїх гормонів.

 

Гострі інфекції несуть небезпеку для дитини!

 

Відомо, що під час виношування дитини імунітет жінки досить сильно знижується. Це пов’язано з тим, що організм пристосовується до зростаючого ембріону і «вчиться» не сприймати його як чужорідне тіло. Але зниження імунітету має і негативну сторону. Виникає небезпека зараження різними інфекціями.

 

Наприклад, вірусне захворювання краснуха може викликати цілий ряд ускладнень — від завмирання вагітності до аномалій розвитку дитини. Вади розвитку провокує і зараження цитомегаловірусом (CMV). Навіть звичайний грип або ГРВІ переносяться вагітними важко і можуть становити небезпеку для плоду.

 

Після того, як вірус почав розвиватися в жіночому організмі, починається підвищення температури, сильна інтоксикація. Ці прояви порушують приплив крові до зростаючого плоду, від чого він може загинути.

 

Цікавий факт, що загострення хронічної інфекції, яка «тліла» в організмі жінки до вагітності, найчастіше не має таких фатальних наслідків. І все ж краще подбати заздалегідь про своє здоров’я, коли ви вперше до планування вагітності.

 

Це означає, що потрібно видалити мигдалини, якщо вони часто запалюються (інфекція з носоглотки іноді дає ускладнення на нирки при зниженні імунітету). Крім того, вогнища хронічної інфекції можуть перебувати в яснах, саме тому потрібно пролікувати зуби і хвороби ясен.

 

Хронічні інфекції (хламідії, гарднерели), які можуть «жити» в піхву роками, ніяк себе не проявляючи, після настання вагітності часто починають викликати запальні процеси. Це може пошкодити плоду, якщо інфекція почне «підніматися вгору», а гінекологи добре знають, чим загрожує внутрішньоутробне інфікування майбутньої дитини.

 

Чим небезпечне екстракорпоральне запліднення

 

Незважаючи на те, що ЕКЗ (екстракорпоральне запліднення, простіше кажучи, «дитина з пробірки») вважається мало не буденною справою, подібний спосіб зачаття часто приводить до різних ускладнень і аномалій розвитку плоду.

 

Після ЕКО високий ризик завмирання вагітності, а також самовільного викидня. Але лікарі завжди попереджають про це жінок. Крім того, перед штучним заплідненням проводиться велика кількість аналізів, робиться повне обстеження організму саме для того, щоб знизити ризик ускладнень.

 

Неправильний спосіб життя

 

Сюди відносяться не тільки куріння і випивка — звичайно, про ці шкідливі звички необхідно забути після настання вагітності. Але постійні стреси на робочому місці теж нічого доброго не несуть і цілком можуть стати причиною завмирання плоду.

 

Навіть відсутність регулярних прогулянок на свіжому повітрі і часте вживання міцної кави згубно позначаються на розвитку малюка. Це не означає, що треба повністю відмовитися від улюбленого напою, але пити його треба в дуже малих кількостях, тому що кофеїн може викликати підвищений тонус матки або відшарування плаценти.

 

У результаті порушується кровообіг плоду, настає кисневе голодування, що загрожує важкими наслідками.

 

Прийом різних ліків під час вагітності

 

Інший раз вагітні жінки самі бояться зайвий раз випити таблетку, тому що начулися про згубний дії на ембріон лікарських речовин. Але все ж не всі дотримуються цього правила, багато майбутні мами самі собі призначають ліки, не знаючи, що це може закінчитися плачевно.

 

Під час виношування малюка без консультації з лікарем не можна приймати ніяких препаратів. Навіть аптечні трави, які здаються нешкідливими, іноді підсилюють тонус матки після частого прийому. Не варто зловживати і сечогінними засобами, при проблемах з нирками і набряках краще вживати менше рідини, ніж пити сечогінні ліки.

 

Окремо варто сказати і про шкідливі виробництва. Жінкам, які працюють на шкідливому виробництві, корисно знати, що накопичення отруйних речовин в організмі з великою ймовірністю викличе ускладнення в ході вагітності. Це можуть бути і аномалії розвитку дитини, і завмирання плоду.

 

Як лікувати завмерла вагітність

Зберігати завмерла вагітність немає ніякого сенсу, тому після постановки діагнозу лікар повинен прийняти рішення, яким способом позбавити жінку від мертвого плоду. Тактика вибирається з урахуванням особливостей організму, також беруться до уваги стан здоров’я жінки, наявність запальних захворювань, характер протікання вагітності до того, як плід завмер.

 

Коли застосовується тактика вичікування

 

Після загибелі плоду рівень ХГЛ поступово знижується, матка з часом скорочується, і все закінчується викиднем. Це означає, що плодове яйце виходить назовні самостійно.

 

Вичікувальна тактика застосовується тільки у випадках, коли здоров’ю жінки нічого не загрожує, немає запальних процесів, гострого болю або підвищення температури.

 

Переривання вагітності, що завмерла за допомогою медикаментів

 

Медикаментозний аборт при мертвому плоді виробляється точно так само, як при звичайній вагітності. Лікар дає жінці за певною схемою антагоністи прогестерону (Мифегин або Міфепристон), доповнені іншими ліками. Через кілька годин у жінки починаються справжні сутички, і матка виштовхує загиблий плід разом з плодовим яйцем.

 

Через 2 тижні після того, як матка звільниться від ембріона, рекомендується зробити УЗД, щоб переконатися в тому, що залишки плодового яйця вийшли повністю. Крім того, часто призначаються антибіотики, тому що медикаментозний аборт може ускладнитися інфекцією.

 

Видалення завмерлої вагітності шляхом вискоблювання

 

Треба знати, що вагітність, яка завмерла на терміні 7 і більше тижнів, видаляється оперативним шляхом. Чистка (вишкрібання порожнини матки) робиться в стаціонарі під місцевим наркозом. У деяких випадках використовують загальний наркоз (це вирішують на місці хірург і анестезіолог).

 

Матеріал, отриманий шляхом вискоблювання, відправляють в лабораторію для дослідження стану клітин і ДНК плодового яйця. Це необхідно робити з метою профілактики, щоб наступні вагітності протікали нормально.

 

Коли чистка закінчена, лікар вводить гормон для скорочення матки (Окситоцин). Потім жінці призначають курс антибіотиків (це обов’язково, тому що після вискоблювання збільшується ризик інфекційних ускладнень).

 

Часто жінки цікавляться, який повинен бути характер виділень після такого вискоблювання. Гінекологи попереджають, що виділення повинні бути сукровичні і тривати не більше тижня. Один день або кілька днів жінка проводить у стаціонарі, потім її відпускають додому. Якщо ж з’являється кровотеча, тим більше рясне, то треба терміново звернутися до лікаря.

 

Коли відновляться нормальні місячні

 

Після видалення вагітності, що завмерла шляхом вискоблювання, менструації відновлюються зазвичай через місяць-півтора і протікають як звичайно. Після першої менструації можна відновлювати статеве життя. Раніше цього краще не робити, можливі небажані наслідки (кровотечі, інфекція).

 

 

Як поводитися після переривання такої вагітності

 

Вагітніти повторно після видалення вагітності, що завмерла можна тільки через півроку. Тому лікарі завжди призначають надійні протизаплідні засоби на цей період. Найчастіше це ОК (оральні контрацептиви — таблетки). Вони приводять у норму менструальний цикл і захищають жінку від протипоказаної в ці 6 місяців вагітності.

 

Крім контрацептивів призначаються загальнозміцнюючі засоби — вітаміни, мікроелементи, а найчастіше це вітамінно-мінеральні комплекси, яких зараз безліч продається в аптеках. Вони відпускаються без рецепта, тому можна вибрати відповідний конкретно вам за ціною та складом (склад уточнюється у лікуючого лікаря).

 

Після того, як будуть готові результати лабораторного дослідження видаленого плідного яйця, доктор зможе більш визначено назвати причину завмирання вагітності — інфекція, генетичні порушення або інший чинник. У деяких випадках причину визначити так і не вдається.

 

 

Лікування після оперативного втручання

 

Якщо після вискоблювання у жінки знаходять захворювання, яке абсолютно точно призвело до загибелі плоду, то лікарем прописується схема його лікування.

 

У тому випадку, коли виявилися серйозні гормональні порушення, призначається лікування гормонами. Не потрібно цього боятися, в багатьох випадках тільки гормони, введені ззовні допоможуть виносити здорову дитину.

 

Треба пам’ятати, що жінка, яка втратила дитину, навіть ненародженої, який називався «плід» або «ембріон», знаходиться в стані депресії. Це не обов’язково клінічна депресія, при якій людина ні з ким не спілкується, мало рухається і думає про суїцид.

 

Депресія може виражатися в занепаді сил, постійно поганому настрої, страху знову завагітніти і знову втратити дитину.

 

Після операції (чищення) бажано, щоб жінкою займався не тільки гінеколог, але і психолог або навіть психіатр. Тільки досвідчений доктор зможе визначити, які препарати для заспокоєння нервової системи можна приймати в кожному конкретному випадку.

 

Наприклад, легка депресія проходить після прийому настоїв седативних зборів, простих фізичних вправ, прогулянок на свіжому повітрі. А ось більш складні випадки вимагають призначення транквілізаторів і антидепресантів (ці речовини не продаються без рецепта, їх призначають при важких стадіях депресії).

 

 

Профілактика невиношування вагітності

 

Завмерла вагітність відноситься до великої групи захворювань із загальною назвою «невиношування вагітності». Для того, щоб уникнути цього травмуючого захворювання, дуже важливо стежити за здоров’ям. Відвідувати гінеколога як мінімум 1 раз на 6 місяців повинна кожна жінка, що досягла дітородного віку. А вже після вагітності, яка закінчилася завмиранням, потрібно серйозно лікуватися або у гінеколога, або у гінеколога-ендокринолога. Іноді доводиться підключати лікарів-генетиків.

 

Планування вагітності включає в себе і регулярне відвідування гінеколога, і своєчасне лікування статевих інфекцій. Ми не говоримо зараз про важких захворюваннях, їх, безумовно, треба ретельно лікувати. Йдеться про інфекції, яких жінки вважають «легкими», не надають їм значення і не лікують їх, незважаючи на приписи докторів.

 

Це може бути хламідіоз, уреаплазмоз, гарднерельоз, трихомоніаз. Після отримання результатів аналізів, що підтверджують наявність подібної інфекції, жінки часто відмахуються від рекомендацій лікаря, особливо, якщо їх не турбують болі і виділення з піхви.

 

При плануванні вагітності всі ці хвороби необхідно пролікувати (найчастіше призначаються антибіотики всередину і вагінальні свічки або таблетки).

 

І ще один момент — вірусні захворювання (краснуха й вітрянка), якими маленькі діти хворіють відносно легко, можуть завдати непоправної шкоди вагітній жінці. Тому рекомендується за 3 місяці до планованого зачаття зробити щеплення від цих захворювань.

 

 

Хто перебуває в групі ризику по вагітності, що завмерла

 

 • жінки, які перенесли кілька абортів;
 • жінки, у яких була одна або кілька позаматкових вагітностей;
 • вік старше 30 років автоматично «записує» вас до групи ризику;
 • непроліковані інфекції статевих шляхів з великою ймовірністю можуть сприяти завмирання вагітності;
 • жінки, які мають незвичайну форму матки (зустрічається седловидная і дворога матка);
 • жінки з міомою матки — міому треба обов’язково пролікувати перед вагітністю;
 • жінки з ендокринною патологією повинні обов’язково спостерігатися у ендокринолога (особливо при цукровому діабеті, захворюваннях щитовидної залози, порушеннях менструального циклу).

Крім суто медичних профілактичних заходів дуже важливо за кілька місяців до вагітності почати вести здоровий спосіб життя. І це не просто слова, це — життєва необхідність для вас і вашого малюка.

 

 

 

 

Їжте більше фруктів і овочів, гуляйте на свіжому повітрі, робіть легку гімнастику. І намагайтеся відчувати тільки позитивні емоції!


сподобалося?

Отправить ответ

Оставьте первый комментарий!