Місячні, як це відбувається — процес, біологія та схема.

Перш ніж висвітлити всі проблеми, пов’язані з місячними, дозвольте нагадати вам особливості цього фізіологічного явища. Здавалося б, що тут може бути неясно? Про місячних кожній жінці відомо практично все. Але в тому-то й справа, що за звичайних ситуаціях ми часто не бачимо суті і забуваємо, що місячні не просто циклічні зміни в яєчниках і матці, що завершуються кров’яними виділеннями із статевих органів.

Місячні — це ритмічно повторюваний процес, який відбувається за участю ендокринної та центральної нервової систем.

Якби ми пам’ятали про це, можливо, у нас виникало б менше здивованих питань «чому?».

Чому перед місячними в мене псується настрій, чому перед місячними я стаю дратівливою, деколи агресивною, а іноді — очі на мокрому місці? Чому місячні в мене такі болючі? Чому «скаче» менструальний цикл?

Ці та подібні питання ми часто ставимо самі собі. І особливо важко зрозуміти причину подібних явищ, якщо жінка знає, що у неї немає запальних захворювань статевих органів. Давайте спробуємо поступово розібратися в цих проблемах. А для початку згадаємо, що таке місячні і яку роль відіграють кора головного мозку, гіпоталамус і гіпофіз.

Постараюся не перевантажувати вас зайвими подробицями і термінологією. Ви ж спробуйте поставитися до місячним не як до чогось звичного, а як до захоплюючого пригоди, яке кожен місяць відбувається не десь далеко, а у вашому власному організмі.

Дія перша.

Воно починається з гіпоталамуса, який є частиною головного мозку. Він виділяє особливі речовини — нейрогормони, стимулюючі діяльність головної ендокринної залози — гіпофізу. Останній в свою чергу виробляє гормони, що активізують функцію яєчників. Виходить своєрідна ланцюжок, де значення має кожна ланка.Під впливом гормонів гіпофіза в яєчнику зростає і дозріває фолікул, що містить яйцеклітину. У процесі росту фолікул виділяє специфічні статеві гормони — естрогени.

 Дія друга.

Воно розвивається таким чином: фолікул розривається, і зріла яйцеклітина виходить у черевну порожнину — відбувається овуляція. На місці лопнув фолікула утворюється так зване жовте тіло, воно виділяє гормон прогестерон, і під його контролем проходить друга половина менструального циклу.

Під впливом естрогенів і прогестерону слизова оболонка матки товщає, стає рихлою. Знаходяться там кровоносні судини розширюються і переповнюються кров’ю. Якщо запліднення не відбулося, яйцеклітина гине, а жовте тіло зазнає зворотний розвиток; якщо відбулося … Але це вже інша пригода.

Кульмінація.

Кров із судин слизової оболонки матки виливається в товщу набряклої і пухкої оболонки, яка потім відривається, і це, природно, супроводжується виділенням крові з матки — менструацією. Потім все повторюється знову.

 Епілог.

Але це ще не всі події. Справа в тому, що під впливом гормонів яєчників відбуваються періодичні зміни і в інших органах. Змінюється будова епітелію піхви і клітинний склад його вмісту. У міру дозрівання фолікула кількість слизу в каналі шийки матки збільшується і досягає максимуму до моменту овуляції. Одночасно підвищується і її розтяжність. Змінюється базальна температура — ми можемо це простежити, якщо виміряємо її ректально, в прямій кишці.

Протягом менструального циклу спостерігаються зміни в центральної і вегетативної нервової системах, молочних залозах, які перед місячними злегка нагрубают, а іноді стають болючими. Відзначається затримка рідини в організмі, саме тому деякі жінки перед початком місячних трохи набирають у вазі.

Тривалість циклу, тобто проміжок часу від початку місячних до першого дня наступних місячних, складає 21-32 дня, у більшості — 28 днів. За час місячних може виходити до 150 мілілітрів крові. Одні втрачають 30 мілілітрів крові за три дні, інші — 100-150 мілілітрів за тиждень. Все це в межах фізіологічної норми. Перші місячні (менархе) починаються в 12 — 14 років, більш пізнє настання перших місячних може бути викликане порушенням функції залоз внутрішньої секреції — яєчників, наднирників, щитовидної залози або гіпофіза. І припиняються місячні у 45-55 років, і, як правило, за рік чи два до цього місячні стають більш мізерними і рідкісними. До речі, останнім часом відзначена тенденція до більш пізнього початку клімактеричного періоду. І ще одна особливість, помічена деякими лікарями: чим раніше приходять перші місячні, тим пізніше наступає клімакс — згасання функції статевої системи.

Ось, мабуть, і все, що можна — дуже коротко, звичайно, — сказати про такий звичному для всіх жінок явищі, як місячні. Але це про норму. Насправді ж, скільки жінок — стільки різних характерів … місячних.

Рис. 1 Схема менструального циклу та його регуляції. а — головний мозок і гіпофіз, б — яєчник (зростання і дозрівання фолікула, овуляція, розвиток жовтого тіла); в — слизова оболонка матки (зміна товщини і структури); г — розтяжність слизу, що утворюється в каналі шийки матки (в сантиметрах); д — ректальна температура

А характер циклу багато в чому залежить від захворювань, перенесених у дитинстві і в період статевого дозрівання. Нервово-психічні розлади, інфекційні захворювання, надмірне фізичне та інтелектуальне навантаження і навіть несприятливі побутові умови можуть викликати порушення місячних. Але яка пригода без перешкод і негативних персонажів? Ось їх звучні імена:

• аменорея — відсутність місячних, не обумовлене вагітністю;

• менорагія — рясні і тривалі місячні;

• альгоменорея — хворобливі місячні;

• олігоменорея, або гіпоменструальний синдром, — рідкісні і мізерні місячні.

Крім цього, жінок можуть підстерігати і такі неприємності, як:

• часті місячні та й маткові кровотечі, не пов’язані з циклом;

• передменструальний синдром (ПМС).


сподобалося?

Отправить ответ

Оставьте первый комментарий!